Skip to content

83 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1948

Last Sale Date
Dec 21, 2000

Property Information

Block22
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
34%
Improvement Value:$51,800
66%
Total Assessment$78,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+1.3%
2024$8,045+0.8%
2023$7,981-0.0%
2022$7,985-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5737, Page 159

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5669, Page 110

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5445, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1948