Skip to content

246 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1967

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block235
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$65,400
79%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+1.3%
2024$8,760+0.8%
2023$8,692-0.0%
2022$8,696-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9274, Page 226Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7922, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1967