Skip to content

132 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block237
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
21%
Improvement Value:$71,400
79%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+1.3%
2024$9,553+0.8%
2023$9,478-0.0%
2022$9,483-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 9160, Page 420NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1885