Skip to content

140 Forest StreetKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Nov 1, 1999

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
20%
Improvement Value:$93,100
80%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,514+1.3%
2024$12,353+0.8%
2023$12,257-0.0%
2022$12,263-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5524, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1925