Skip to content

214 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1943

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block239
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,365
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
40%
Improvement Value:$47,700
60%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+1.3%
2024$8,432+0.8%
2023$8,367-0.0%
2022$8,371-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4663, Page 329

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4178, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1943