Skip to content

245 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 6, 1991

Property Information

Block239
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$65,800
79%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,917+1.3%
2024$8,802+0.8%
2023$8,734-0.0%
2022$8,738-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4404, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1905