Skip to content

107 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block240
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class17
Description1SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,006
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
26%
Improvement Value:$49,300
74%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,151+9.5%
2024$6,530+0.8%
2023$6,480-0.0%
2022$6,483-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 9727, Page 935NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 9653, Page 708

Property Sale

Sale
$238,500

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 9653, Page 708Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925