Skip to content

184 Garfield AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block242
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,592
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
17%
Improvement Value:$220,200
83%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,454+1.3%
2024$28,087+0.8%
2023$27,869-0.0%
2022$27,882-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft10,592DeedBook 9874, Page 226Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft10,592DeedBook 8658, Page 662Recorded4/13/2009

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8562, Page 234Recorded7/11/2008