Skip to content

411 Bergen AveKearny, NJ 07032

Last Sale Date
Aug 10, 1999

Property Information

Block242
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
77%
Improvement Value:$154,800
23%
Total Assessment$669,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,681+1.3%
2024$70,757+0.8%
2023$70,208-0.0%
2022$70,241-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5496, Page 5496

Property Sale

SaleMulti
$2,061,000
DeedBook 4196, Page 235