Skip to content

158 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jul 6, 1994

Property Information

Block245
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$74,200
68%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+1.3%
2024$11,539+0.8%
2023$11,450-0.0%
2022$11,455-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4787, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 3781, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1925