Skip to content

104 Maple StKearny, NJ 07032

Built 2014

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block24
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
18%
Improvement Value:$159,400
82%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,811+1.3%
2024$20,542+0.8%
2023$20,383-0.0%
2022$20,393-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 8987, Page 698NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 465NU CodeGovernment (15)Recorded8/9/2013