Skip to content

133 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 17, 2003

Property Information

Block250
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
30%
Improvement Value:$65,900
70%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+1.3%
2024$9,986+0.8%
2023$9,908-0.0%
2022$9,913-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7099, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1900