Skip to content

263 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Jun 5, 2001

Property Information

Block251
Lot66.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page49

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
21%
Improvement Value:$68,500
79%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,281+1.3%
2024$9,162+0.8%
2023$9,091-0.0%
2022$9,095-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 5827, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1905