Skip to content

16 Breiderhoft RdKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$8,215,505
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block252
Lot8.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage18,000
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
68%
Improvement Value:$108,900
32%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,418+1.3%
2024$35,949+25.4%
2023$28,676-0.0%
2022$28,690-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$8,215,505

From:

To:

Sq Ft18,000DeedBook 9752, Page 329NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$2,056,541
DeedBook 9507, Page 123

Property Sale

Sale
$2,056,541

From:

To:

Sq Ft18,000DeedBook 9507, Page 123NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5808, Page 202