Skip to content

124 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block257
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
34%
Improvement Value:$53,100
66%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+1.3%
2024$8,454+0.8%
2023$8,388-0.0%
2022$8,392-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 8828, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/13/2012

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5974, Page 20

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3460, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1905