Skip to content

278 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1975

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 26, 1989

Property Information

Block259
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
19%
Improvement Value:$106,600
81%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,088+1.3%
2024$13,906+0.8%
2023$13,798-0.0%
2022$13,805-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4202, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1975