Skip to content

150 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block262
Lot4.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
20%
Improvement Value:$67,200
80%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+1.3%
2024$8,897+0.8%
2023$8,828-0.0%
2022$8,833-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 8381, Page 117NU CodeFamily (1)Recorded11/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 1979