Skip to content

100 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2005

Property Information

Block263
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2SF 2CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,274
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
21%
Improvement Value:$95,400
79%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,974+1.3%
2024$12,807+0.8%
2023$12,708-0.0%
2022$12,714-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5994, Page 108

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5379, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1925