Skip to content

112 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 24, 2001

Property Information

Block263
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
16%
Improvement Value:$82,300
84%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,534+1.3%
2024$10,398+0.8%
2023$10,317-0.0%
2022$10,322-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5889, Page 208

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5106, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1915