Skip to content

57 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block263
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
14%
Improvement Value:$116,000
86%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+1.3%
2024$14,255+0.8%
2023$14,144+24.4%
2022$11,371-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 9801, Page 159Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 9539, Page 633NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8968, Page 129Recorded4/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925