Skip to content

53 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
May 30, 1975

Property Information

Block263
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
17%
Improvement Value:$90,400
83%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.3%
2024$11,550+0.8%
2023$11,460-0.0%
2022$11,466-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3185, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1915