Skip to content

31 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block263
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
18%
Improvement Value:$77,500
82%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+1.3%
2024$9,986+0.8%
2023$9,908-0.0%
2022$9,913-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,354DeedBook 9555, Page 790Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920