Skip to content

11 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2019

Property Information

Block263
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,576
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
13%
Improvement Value:$107,300
87%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,274+1.3%
2024$13,103+0.8%
2023$13,001+10.8%
2022$11,738-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$334,000

From:

To:

Sq Ft3,576DeedBook 8745, Page 834Recorded8/4/2010

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,576DeedBook 8717, Page 588NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded2/25/2010

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,576DeedBook 8042, Page 257NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/2/2006

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,576DeedBook 7597, Page 332Recorded6/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1915