Skip to content

160 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Mar 26, 2002

Property Information

Block264
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
52%
Improvement Value:$54,300
48%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+1.3%
2024$11,951+0.8%
2023$11,859-0.0%
2022$11,864-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5974, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1920