Skip to content

198 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2007

Property Information

Block264
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
33%
Improvement Value:$68,100
67%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812+1.3%
2024$10,673+0.8%
2023$10,590+8.2%
2022$9,787-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5599, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1915