Skip to content

121 Tappan St

Kearny, NJ 07032

Built 1865

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 9, 2001

Property Information

Block264
Lot52.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
44%
Improvement Value:$43,700
56%
Total Assessment$77,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+1.3%
2024$8,232+0.8%
2023$8,168-0.0%
2022$8,172-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5759, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1865