Skip to content

14 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1963

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block266
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$79,700
82%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+1.3%
2024$10,271+0.8%
2023$10,191-0.0%
2022$10,196-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9233, Page 26NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4194, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1963