Skip to content

74 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 13, 2001

Property Information

Block270
Lot17.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
23%
Improvement Value:$61,000
77%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,457+1.3%
2024$8,348+0.8%
2023$8,283-0.0%
2022$8,287-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5775, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1969