Skip to content

138 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 1965

Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block271
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,378
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
22%
Improvement Value:$64,000
78%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965