Skip to content

220 Harrison AveKearny, NJ 07032

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block284
Lot4.022
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF (14,500 SF)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage14,500
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,200
34%
Improvement Value:$942,200
66%
Total Assessment$1,426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$152,696+1.3%
2024$150,728+0.8%
2023$149,558-0.0%
2022$149,629-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015