Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
170 Central AveKearny, NJ 07032
Industrial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 10, 2011
Property Information
Block288
Lot10.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM1
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage38
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$3,162,200
26%
Improvement Value:$9,029,100
74%
Total Assessment$12,191,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,305,079 | +1.3% |
| 2024 | $1,288,255 | +27.2% |
| 2023 | $1,012,589 | -0.0% |
| 2022 | $1,013,072 | -0.5% |
Property History
No events match the selected filters.