Skip to content

Rear 101-105 Jacobus AveKearny, NJ 07032

Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block289
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
43%
Improvement Value:$313,800
57%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,985+1.3%
2024$58,224+0.8%
2023$57,772-0.0%
2022$57,800-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5380, Page 305