Skip to content

Central Ave(Block 293 Lot 10.02)Kearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2022

Property Information

Block293
Lot10.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$850,000
85%
Improvement Value:$150,000
15%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,050+1.3%
2024$105,670+0.8%
2023$104,850-0.0%
2022$104,900-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$15,889,000

From:

To:

DeedBook 9086, Page 839Recorded12/18/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel