Skip to content

54 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 7, 2009

Property Information

Block31
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
19%
Improvement Value:$91,600
81%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+1.3%
2024$11,962+0.8%
2023$11,869-0.0%
2022$11,875-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8734, Page 569Recorded6/3/2010

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5685, Page 22

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5283, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1915