Skip to content

92 Grant AveKearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 2, 1995

Property Information

Block3
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
13%
Improvement Value:$79,800
87%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+1.3%
2024$9,679+0.8%
2023$9,604-0.0%
2022$9,609-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4871, Page 271

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3557, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1985