Skip to content

361 Belgrove Dr

Kearny, NJ 07032

Built 1965

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block42
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
20%
Improvement Value:$94,500
80%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,643+1.3%
2024$12,480+0.8%
2023$12,383-0.0%
2022$12,389-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5083, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1965