Skip to content

326 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block44
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage4,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
23%
Improvement Value:$89,700
77%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,471+1.3%
2024$12,311+0.8%
2023$12,215-0.0%
2022$12,221-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8913, Page 594Recorded6/20/2013

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3129, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920