Skip to content

22 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block45
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,224
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
19%
Improvement Value:$68,300
86%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+1.3%
2024$8,422+0.8%
2023$8,357+4.1%
2022$8,025-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 9561, Page 599Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 9324, Page 811NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966