Skip to content

64 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block47
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2SF 1UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,774
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
22%
Improvement Value:$56,100
78%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+1.3%
2024$7,587+0.8%
2023$7,528-0.0%
2022$7,532-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 9090, Page 941Recorded1/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915