Skip to content

303 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block47
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,259
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
22%
Improvement Value:$60,700
78%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+1.3%
2024$8,263+0.8%
2023$8,199-0.0%
2022$8,203-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972