Skip to content

287 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block47
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
33%
Improvement Value:$57,000
67%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+1.3%
2024$8,982+0.8%
2023$8,912-0.0%
2022$8,917-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9554, Page 428NU CodeDoubtful title (14)Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 8247, Page 130NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2007

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5105, Page 49

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3085, Page 1110

Property Built

Built

Year Built: 1960