Skip to content

70 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 26, 2007

Property Information

Block48
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,494
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
45%
Improvement Value:$42,800
55%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+1.3%
2024$8,221+0.8%
2023$8,157-0.0%
2022$8,161-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8144, Page 191NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/2/2007

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4466, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1915