Skip to content

390 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 1953

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
41%
Improvement Value:$53,900
59%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+1.3%
2024$9,690+0.8%
2023$9,615+2.5%
2022$9,378-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7145, Page 64NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/3/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4328, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1953