Skip to content

124 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1997

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block4
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
12%
Improvement Value:$132,200
88%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,079+1.3%
2024$15,872+0.8%
2023$15,748-0.0%
2022$15,756-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,654DeedBook 8868, Page 861Recorded9/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1997