Skip to content

225 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1924

Last Sale Price
$432,600
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block53
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage30.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
28%
Improvement Value:$55,600
72%
Total Assessment$76,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+1.3%
2024$8,126+0.8%
2023$8,063-0.0%
2022$8,067-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,600

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 7635, Page 57Recorded8/9/2005

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4768, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1924