Skip to content

343 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block56
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$69,600
67%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+1.3%
2024$11,053+0.8%
2023$10,967-0.0%
2022$10,973-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905