Skip to content

365 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block57
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
57%
Improvement Value:$83,700
43%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,950+1.3%
2024$20,680+0.8%
2023$20,519-0.0%
2022$20,529-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9714, Page 253Recorded12/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910