Skip to content

198 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block58
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,948
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
22%
Improvement Value:$66,600
85%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361-5.9%
2024$8,887+8.5%
2023$8,189-0.0%
2022$8,193-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 8875, Page 915NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/17/2012

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 8145, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1900