Skip to content

20 S Midland Ave(Unit C0601)Kearny, NJ 07032

Built 1994

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block67
Lot2.01
QualifierC0601
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2STW 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
19%
Improvement Value:$59,700
81%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+1.3%
2024$7,788+0.8%
2023$7,727+9.9%
2022$7,028-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9575, Page 65NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7676, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1994