Skip to content

20 S Midland Ave(Unit C1004)Kearny, NJ 07032

Built 1994

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block67
Lot2.01
QualifierC1004
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2STW 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
18%
Improvement Value:$65,100
82%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+1.3%
2024$8,359+0.8%
2023$8,294-0.0%
2022$8,298-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 9412, Page 104Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5769, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1994